Matki Bożej Nieustającej Pomocy-szpital "Lutycka"

miejscowość: Poznań

Matki Bożej Nieustającej Pomocy-szpital "Lutycka"

Kaplica w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu.

Wraz z powstaniem nowego szpitala w Poznaniu (1972/73 r.), zadbano o to, by pacjentów otoczyć opieką duszpasterską.  W tym celu powołano kapelana szpitala,
a także w piwnicy szpitala utworzono małą, symboliczną kaplicę. Na przełomie lat 1999/2000 zmieniono lokalizację kaplicy - została ona przeniesiona na parter w ten sposób, by każdy pacjent mógł z oddziału zjechać windą i dojść parę metrów. Obecna kaplica może pomieścić około 60-80 wiernych.

W ścianie głównej kaplicy znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest patronką kaplicy szpitalnej. Jej cześć oddajemy w każdą środę odprawiając przed Mszą świętą, nowennę za Jej wstawiennictwem.

Spoglądając na prawo od obrazu, znajduje się obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika, wyniesionego na ołtarze przez Ojca Świętego Benedykta XVI w dniu 6 czerwca 2010 roku. Każdego 19 dnia miesiąca odprawiana jest Msza święta w intencji Ojczyzny oraz jest możliwość uczczenia relikwii.

W tylnej części kaplicy znajdują się obrazy:
- św. Łukasza - patrona pracowników Służby Zdrowia, święto obchodzone jest 18 października
- obraz Jezuza Miłosiernego "Jezu, ufam Tobie"
- a także figura św. Antoniego, którego wstawiennictwa przyzywamy w każdy wtorek w łączności ze Mszą świętą.