Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Krzyworzece

miejscowość: Krzyworzeka

Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Krzyworzece

Murowany kościół św. Piotra i Pawła w Krzyworzece (powiat wieluński, gmina Mokrsko, archidiecezja częstochowska) został zbudowany w 1264 r. z fundacji księcia Bolesława Wstydliwego.

Pierwotnie świątynia została wzniesiona z kamienia polnego, nadbudowanego cegłą. Później jednak ulegała różnym przeróbkom, m.in. w XVIII i XX wieku.

Pierwotny charakter zachowała tylko dzwonnica, która przypomina dawne baszty (według legendy miał tam przebywać ścigany przez Krzyżaków król Władysław Łokietek). Zbudowana jest z kamienia polnego, ma cztery zamknięte półkoliście, wąskie okna.

Szczyt kościoła pochodzi z XVIII-wiecznej przebudowy w stylu barokowym. Świątynię wieńczy dwuspadowy dach z barokową wieżyczką. W ścianie bocznej prezbiterium pozostało nietknięte oryginalne, bogato profilowane okno romańskie o czworolistnym wykroju.

Wewnątrz kościoła znajduje się wyposażenie z XIV-XVIII stulecia, m.in. późnorenesansowy ołtarz główny (I połowa XVII wieku, przekształcony w XVIII w. z rzeźbami Boga Ojca z przełomu XVI i XVII stulecia).