Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego

miejscowość: Poznań

Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego

Rys historyczny parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu

Parafia nasza została wydzielona z parafii Salezjańskiej w 1983 r. jako osobna, pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Dekret erekcyjny Księdza Arcybiskupa Jerzego Stroby nosi datę 4 grudnia 1983 r. Pierwszym proboszczem został Ks. wikariusz Czesław Liczbański. On też budował kościół i tworzył zręby duszpasterskie nowej parafii.

Wstępne starania o teren pod budowę, podjął ze zlecenia Kurii Biskupiej, ks. proboszcz Marian Mikołajczak z parafii pw. św. Jana Vianneya na Sołaczu. Wskazał także budowniczgo kościoła p. mgr inż. arch. Witolda Milewskiego z Miastoprojektu Poznań. Kierownikiem budowy został nasz parafianin p. inż. Stefan Tomkowiak, a majstrem p. Franciszek Wilda, doskonały praktyk budowlany.

Architektonicznie nasz kościół jest prostą, piękną i zwartą bryłą zabudowaną, połączoną murem ażurowym, obrastającym zielonym bluszczem, cudownie barwiącym się w porze jesiennej.  W środku tzw. wirydaż, wysadzony drzewami i krzewami. Widok z pobliskich wieżowców jest urzekający, z cudownym widokiem łamanych dachów, jakby polem namiotowym Jakuba. Wystrój wewnętrzny to rzadko spotykana dzisiaj polichromia na ścianie ołtarzowej, autorstwa p. prof. Jacka Strzeleckiego z Poznańskiej ASP.

Chwała Bogu i tym, którzy projektowali i budowali nasz kosciół. W tym roku obchodzimy 25-lecie istnienia parafii. Główna msza św. jubileuszowa zostanie odprawiona w niedzielę 7 grudnia o godz. 13,oo. Ks. proboszcz  Jan Szczepaniak